La'hev

Heverovy poznatky a poznámky

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


IT pojmy

Zjednodušené vysvětlení pojmů.

Doména vs. webhosting

Internetová Doména je virtuální záznam s pěkným názvem „kdesi v internetu“, který zná nepěkné číslo serveru, na kterém jsou umístěná skutečná data a služby (např. webhosting).

Webhosting je jedna z řady funkcí serveru, kterou může vykonávat. Webhosting odpovídá webovým prohlížečům, kterým posílá potřebná data, výsledkem je, že v prohlížeči vidíme webovou stránku.

Doménu můžeme přirovnat k záznamu o adrese firmy na úřadě, server je budova, webhosting je konkrétní kancelář v této budově.

Vlastnosti domény

Za doménu druhého řádu (např. druhyrad.cz) je nutné platit. Doménu třetího řádu (např. tretirad.druhyrad.cz) už má plně pod kontrolou vlastník domény druhého řádu, tedy za tyto „subdomény“ se neplatí.

Doméně druhého řádu (např. druhyrad.cz) má svého vlastníka, který může s doménou nakládat. Například může rozhodovat o změně čísla serveru na který doména ukazuje, což je klíčová věc.

Vlastnosti webhostingu

Webhosting může mít řadu podob, vesměs je ale potřeba za webhosting platit. Webhosting obsahuje všechna potřebná data k zobrazení webu (nebo jeho dané části). Provozovatel serveru, kterém webhosting běží má vždy možnost vidět nebo upravovat tato data (což skoro nikdy nedělá, ale tu možnost má).

pojmy.txt · Poslední úprava: 2017/09/13 15:05 autor: Hever