La'hev

Heverovy poznatky a poznámky

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


SaaS - Software as a service

SaaS (Software jako služba - Software as a Service) je model nasazení softwaru, kdy dochází k hostování aplikace provozovatelem služby. Služba je dále nabízena zákazníkům přes Internet.

V tomto modelu také dochází k tomu, že data sujbektu (firmy, osoby) využívajícího tuto aplikaci jsou uložena někde v cloudu, tedy obecně na zařízeních provozovatele nebo třetí osoby v internetu. Není tedy zajištěno soukromé vlastnictví dat.

Kritika

Tento model kritizuje Richard Stallman1) (představitel GNU). Vysvětluje, že je to proprietální software (tedy uzavřený, není známo co všechno program dělá) a na rozdíl od kopie spustitelného souboru proprietálního software, který lze, ač velmi obtížne, prohlížet co dělá (na úrovni velmi nečitelných binárních dat), u aplikace typu SaaS to vůbec není možné.

Dále ukazuje, že běžný software se zadními vrátky, nebo škodlivým kódem, který se snaží prozradit nějaké informace z uživatelova počítače se aspoň musí snažit, kdežto v modelu SaaS uživatel dává k dispozici všechna data a ještě dobrovolně.

Dále zcela odrazuje od SaaSS, což je služba SaaS, kterou je možné (a taky bývá běžné) vykonávat na vlastním počítači.

software_as_a_service.txt · Poslední úprava: 2015/05/20 14:33 autor: Hever